If a car travel eigthy eight feet per second how fast it is going per hours?
88 feet in 1 second
88 x 60 feet in one minute = 5,280 feet
5,280 x 60 feet in 1 hour = 316,800 feet
1 mile = 1,760 yards
1,760 x 3 = 5,280 feet
316,800 / 5,280 = 60 miles per hour.
No comments:
Post a Comment